Çocuklarımız bizim her şeyimiz öyle değil mi? 4, 5 ve 6 yaş etkinlikleri ve faaliyetlerini derlediğimiz yazımıza geçmeden önce biraz çocuk olmak ve çocuk yetiştirmek hakkında konuşmak istiyorum.

Çocuk olmak dünyanın en kolay ve zevkli işe gibi gelir bazen ama aslında hiçte öyle değil. Tam aksine. Aslında zor ve kritik bir zaman. Nasıl bir insan olacağına burada karar veriyorsun veya veriliyor. Her şeyi öğreniyorsun, iyisiyle veya kötüsüyle çevrendeki her şeyi öğrenme eylemi içerisinde oluyorsun. Çocukluğun en kötü tarafı da bu işte. İyi veya kötü ayrımı yapmaksızın çevreden bilgiler almak ve buna göre büyümek. İşte tam bu sebepten dolayı ailelerin çok daha dikkatli ve titiz olması gerekir.

Çocuk yetiştirmekte kolay bir iş değildir ancak doğruları bilerek kolaylaştırılabilir. Bilinmesi gereken ilk şey ise; iyi örnek olmak. Bildiğimiz üzere çocukların rol modelleri babaları ve anneleri olacaktır. Onların hareketleri ile büyüyecekler ve onlara benzeyeceklerdir.

Yani evde çocuklarla yapılacak etkinlikler çocuğun gelişimi için çok önemli. Bizde bu yazımızda neler yapabilirsiniz diye düşündük ve uzman görüşü ile en doğru olanları bir araya getirdik. Gelin hep birlikte bakalım.

📕 6 Yaş Oyunları Nelerdir?

Yapboz Yapmak

Çocuk zihni nasıl gelişir derseniz vereceğim ilk cevap kesinlikle yapboz yapmak olacaktır. Lakin yanlış anlaşımasın. Sadece çocukların zihni için değil her yaştan insanın zihinsel gelişimi için yapboz yapmak önemli bir etkinliktir.

Tabi bunu yaparken de yaş grubunu hesaba katmanız gerekiyor. Yetişkinler yani aileler için 1000 parçalı yapbozlar çok iyi bir eğlence kaynağı iken çocuklar için daha küçük yapbozlar uygun olacaktır. Bu ölçekli yapbozları yapmak hem çocukların zihinsel gelişimi bakımından destekleyecek hem de onlara başarma duygusunu aşılayacaktır. Aslında her yaştan birey için gerekli olan başarma duygusu çocuklar için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bir şeyi başarmanın tadına erken varınca artık yeni şeyler başarmak için daha fazla zamanı olacaktır.

Resim Yapmak

Çocukların gelişim sürecinde görsel zekası daha ön plandadır. Bu yüzden görsel tarafı üstün olan aktiviteler yapmanız daha uygun olacaktır. Onlardan bir tanesi de resim yapmak. 6 yaş etkinlikleri içerisinde en renklilerinden birisi olan resim yapmak çocukların gelişiminde önemli bir yer almaktadır.

Tabi ki küçük çocuklarımızdan Mona Lisa beklemeyelim. Ama çizdikleri her şeyin çok güzel olduğunu onlara hissettirin. Bu davranışınız onlarda yine başarma duygusunu oluşturacak ve daha fazla resim çizmek isteyecektir. Bırakın ağaçlar çizsin, çöp adamlar çizsin, üçgen dağlar çizsin… En nihayetinde sanat küçük taşlarla yapımına başlanan bir piramittir.

Boyama Kitabı Boyamak

4 ve 5 yaş etkinlikleri içerisinde önerebileceğimiz bir diğer aktivite boyamı kitabı boyamak. Tabi bunun için öncelikle boyama kitabınızın ve boyalarınızın iyi bir sertifikaya sahip olduğundan ve kanserojen madde taşımadığından emin olun. Kısacası doğru malzemeler ile başlayın.

Boyamı kitabı boyamak istisnasız her çocuğun hoşuna giden bir aktivitedir. Sizde bunun üstüne gidin. Bu etkinlik çocuklarda hem sanat duygusunun gelişmesine hem de el becerilerinin yerine oturmasına faydalı olacaktır.

El İşleri Öğrenmek

Özellikle 6 yaşındaki çocuklar için aktiviteler arıyorsanız el işi öğrenmek çok güzel bir eylem olabilir. Tabi bunun da ölçüsünü kaçırmamak gerek. Alçı oymak, ahşap oymak gibi el işlerinde bahsetmiyorum. En basit haliyle bir origami bile çocuğunuzun hobiler kazanmasını sağlayacaktır.

Ya da oyuncak bebekler yapmak. Mesele biraz eskilerde kalsa da pamukta fasulye yetiştirmek halen çocuklar için bir eğlenceye kaynağıdır. İnanın bizim çocukluğumuzda bunu başardığımızda yani o fasulyenin üzerinde o yeşil tomurcuğu gördüğümüzde çok mutlu olurduk. Çocukluk kavramı şimdi tabi biraz değişti. Artık böylesine güzel aktivitelerin yerini telefonlar aldı ancak siz çocuğunuza bunları öğretirseniz inanın daha eğlenceli ve neşeli bir çocukluk geçirip mutlu bir insan olacaktır.

📕 Evde Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlikler Ve Aktiviteler

Masal Okumak

Masallar küçük bir çocuğun sinema filmi gibi bir şeyidir aslında. Siz anlatırken o uçsuz bucaksız hayal dünyasında öyle sahneler kurar ki. Bir fasulye ağacıyla bulutların üzerine çıkabilir veya parmak kadar bir kız ile sohbet edebilir.

Masallardaki bu olağanüstülük çocuklarınızın hayal gücünün gelişmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Zaten 4, 5 ve 6 yaş çocukların gelişimi ilk olarak hayaller ile başlar. Bu yaştaki çocukların hayal gücü de yetişkin bir insanın hayal gücünden çok daha geniştir. Bunu şuradan da anlatabilirim. Mesela küçük çocuklarımıza yemek yedirirken şöyle bir şey deriz “Uçak geliyor.” Yemek istemese bile ağzını açar ya. İşte o haya gücünün gelişmiş olmasından kaynaklıdır. Zihni uçağın ağzına giremeyeceğini söylemez ona.

5 yaş üzeri çocuklarda böylesine keskin bir durum yoktur ancak hayal güçleri yine çok zengindir. Ve bunu da sağlayan çoğunlukla masallardır. Hem masal okuyarak çocuklarınızı masal kitapları ile aşina hale de getirebilirsiniz. İleride okumayı öğrendiğinde artık kendisi de bu dünyaları görmek isteyeceği için sık sık masal okuyacak. Çocuk yaşta okuma alışkanlığı kazanacaktır.

4, 5 ve 6 yaş etkinlikleri kapsamın bu yazımızı oluşturduk. Çocuklarımıza güzel bir ayna olabilmek en başta tabi ki bizim çok iyi, çok mutlu insanlar olmamız lazım. Bunu sağlayıp iyi rol modeller olduğumuzda onlarda bizde mutlu olabiliriz. Çocuklarınızla birlikte iyi eğlenceler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

10 Yaşındaki Çocuğun Kilosu Kaç Olmalı?

İdeal kilo aralığı her zaman önemlidir. 10 yaşındaki çocuğun kilosu kaç olmalı her ebeveynin aklına takılır.

Geleneksel Çocuk Oyunları (2024)

Geleneksel çocuk oyunları, çocukların fiziksel aktivite, sosyal etkileşim ve eğlence için doğal ortamlarda icra ettikleri oyunlardır.

Çocuklarda Yaş Ve Kilo Oranları Nasıl Olmalı?

Çocuklarda yaş ve kilo oranları, sağlık ve gelişim açısından önemli. Çocuğun yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına bağlı olarak değişebilir.

6 Yaş Oyunları Nelerdir?

6 yaş oyunları, çocuklar için evde oynayabilecekleri eğitici oyunları kapsar. Her ebeveynin çocukları için değerlendirmesi gereken oyunlardır.