6 Yaş Oyunları Nelerdir
6 Yaş Oyunları Nelerdir

Dünyanın hep birlikte şahit olduğu korona virüs nedeniyle artık yetişkin ve çocukların düzeni baştan aşağıda değişkenlik göstermek zorunda kaldı. Sağlığı korumak adına ülkelerde alınan karantina önemleri Türkiye’de de hala devam ediyor.

Çocukların sosyal hayattan uzak kalması ve bu süreci adapte olması ise ne yazık ki beklenemez. Bu noktada karantinada ve normal hayat şartlarında da 6 yaş grubundaki çocuklar için muhteşem bir oyun listesi hazırladık.

Sosyal gelişimlerini, okul başarılarını destekleyen bu oyunları inceleyerek çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. Hem bu zorlu süreçte eğlenmelerini hem de gelişmelerini aynı anda sağlayacak 6 yaş oyunları için hazırladığımız liste hem kız hem de erkek çocuklarına hitap ediyor.

Onların daha sağlıklı birer birey olmasının temeli atılan bu yaşlarda oynayabilecekleri oyunların listesine geçmeden önce ebeveynlerin çocuklara oyun seçerken dikkat etmesi gereken bazı detaylara değinmekte fayda vardır.

İşte, merak edilen tüm 6 yaş oyunları ve detayları sizlerle…

6 Yaş İçin Oyun Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 yaş oyunları seçerken anne ve babalar en doğru seçimi yapmak noktasında çabada olabilir. Nitekim hem uzmanların önerdiği yaratıcı, geliştiren oyunlar hem de aynı zamanda da çocuklarınız beğeni ve zevklerine hitap eden oyunlar tercih edilmelidir.

Bu noktada oyun seçimi yapacak ebeveynlere bazı tavsiyelerimiz şunlardır;

  • Sadece oyuncak merkezli olan oyunlar tercih etmeyin.
  • Hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerine hitap eden oyunlar tercih edin.
  • Yaratıcılıklarını geliştirmek adına kendi oyuncaklarını yapmaya sevk edin.
  • Oyun oynarken ve oyun seçimi yaparken onları sınırlamadan birer birey olduklarını hissettirin.
  • Onlarla siz de oyun oynayın.
  • Çocuklarınızın sosyalleşmesi adına bazen gurup oyunlarını da tercih edin.
  • Yaş guruplarına hitap eden doğru oyuncaklar seçin.
  • Onları kötü alışkanlık ve davranışlara sevk edecek oyun ve oyuncaklardan kesinlikle uzak durun. Kendileri bu tarz oyun ve oyuncaklar talep ederlerse bir yetişkin gibi anlayabilecekleri dile nende bunu tercih etmemeleri gerektiğini ifade etmeye özen gösterin.

Bu detayları dikkate aldıktan hemen sonra onlar için hazırladığımız 6 yaş oyunları listesine bakarak oyun seçiminde bulunabilirsiniz. İşte, çok sevip eğlenecekleri o oyunlar…

6 Yaş Oyunları Nelerdir?

6 yaş oyunları, çocukların farklı becerilerini ve ilgi alanlarını desteklerken eğlenmelerini sağlar. Ancak unutmayın ki her çocuğun ilgi alanı ve gelişim seviyesi farklıdır, bu nedenle çocuğunuzla birlikte en uygun olan oyunları seçmek önemlidir.

1. Sıcak ve Soğuk Oyunu

Belki de herkesin çocukluğundan yana en çok tercih ettiği oyunlardan biri olarak soğuk-sıcak oyunuyla listeye başlayalım. 6 yaş oyunları listesinde yer alan sıcak soğuk oyunu çocuklarınızın da son derece keyif alacağı geliştirici bir oyun olarak dikkat çekiyor. Oyun gurup halinde oynanabilir.

Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Oyundaki ebe oyun alanından çıkarılır ve o alanda bir nesne seçilerek ortak karar verilir.

Daha sonra ebenin nesneyi bulması hedeflenir. Ebe nesneye yaklaştıkça diğer topluluk sıcak, uzaklaştıkça da soğuk diyerek nesneyi bulmasına destek olur.

Bu oyun eğlenceli olduğu kadar aynı zamanda çocuğunuzun mesafe algısını ve anlama yetisinin gelişimini de büyük oranda destekler. Yönergeleri takip etmesiyle de dikkatinin gelişmesini sağlar.

2. Ne Satar Oyunu

6 yaş oyunları arasından daha çok zekâ gelişimini destekleyen bir tercih yapmayı hedefliyorsanız kim ne satar oyununun bu kategoride yer aldığını bilmelisiniz. Kim ne satar oyunu çocuğunuzun meslekleri tanımasını sağlarken aynı zamanda ilişkilendirme ve mantık yürütme becerisini de aynı oranda geliştirir.

Oyun nasıl oynanır sorusuna yanıt vermek gerekirse de;  oyun birden fazla kişi ile oynanır. Her oyuncuların her biri ebe olan kişiye fırın, market vb. yerler söyler. Ebe ise buralarda satılan en az beş ürünü doğru bir şekilde tahmin ederek ifade eder. Eğer ilişkili ürünleri 1 dakika içerisinde söylemezse de o kişi oyundan elenir.

Hem eğlenceli hem de geliştirici oyun seçeneklerinden biri olarak siz de 6 yaş gurubundaki çocuklarınız için kim ne satar oyununu tercih edebilirsiniz.

3. Deve ve Cüce Oyunu

Deve ve cüce oyunu en eski nesillerin bile bildiği bir oyun olarak dikkat çekiyor. İlkokula yeni başlayan çocuklar için öğretmenler tarafından okulda tercih edilen bir oyun olarak da dikkat çekiyor. 6 yaş oyunları kapsamında olan deve cüce oyunu çocuklarınızla evde de oynayarak onların eğlenmesine destek olabileceğini bir oyundur.

Oyun sadece eğlendirmekle kalmayıp aynı zamanda dikkat, yoğunlaşma ve zihinsel anlamda gelişimi de büyük oranda destekler. Nasıl oynanır sorusunun yanıtına gelecek olursak da oyun en az 3 kişi ile oynanır.

Bir kişi diğerlerine komut vermek üzere yönetici olarak seçilir. Yönetici deve dediği zaman diğer oyuncular ayağa kalkarken, cüce dediği zaman ise oturmalıdır. Bu hızla tekrar edildiği zaman dikkatini veremeyip direktiflere yanlış uyan oyuncu ise oyundan elenir.

4. Çeşitli Yapbozlar

6 yaş oyunları için her zaman fiziksel oyunlar seçmek zorunda değilsiniz. Aynı zamanda bu yaş gurubuna hitap eden az parçalı ve eğlenceli yap-boz seçeneklerini de değerlendirmeniz mümkündür. Özellikle biraz daha sabırsız ve hareketli çocuklar için yapbozlar çok faydalı olabilir.

Bütüne ulaşmak için, merak duygularını destekleyen yapbozlar aynı zamanda yine bütüne ulaşmak için sabırlı olmalarını da aşılayan önemli oyunlar arasında yer alıyor. Hangi nesneleri seviyorlarsa onunla ilgili çeşitli yapbozlar satın alarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

5. Hayal Güçlerini Desteklemek İçin; Resim!

 6 yaş oyunları arasında önerebileceğimiz bir diğer etkinlik ise resim yapmaktır. Resim çocuklar için inanılmaz bir araçtır. Hem hayal dünyalarını aktarmalarını hem de hayal güçlerini geliştirmelerini destekler.

Aynı zamanda okula başlama yaşı olan 6 yaşlarında resme olan yetkinliklerinin olması renkleri daha iyi tanıma, hangi nesnenin hangi renk olacağını kavramalarını da destekler. Onlara bir resim defteri alarak her gün biraz resim yapmaya sevk edebilirsiniz. Bu onlar için hem eğlenceli hem de geliştirici güzel bir oyun-etkinlik olacaktır.

6. Lego ve Blok Oyunları!

Yine 6 yaş oyunları arasında çocuklarınız çok seveceği seçeneklerden biri olan lego ve blok oyunları da yer alıyor. Onlara alacağınız legolarla yeni şeyler üretme isteklerini geliştirebilirsiniz.

Parçaları birleştirme, yeni ve hayal ettikleri bir şeyi üretme gibi yetkinlikler de kazandıran lego oyunları aynı zamanda çok da eğlenmelerini destekleyecektir. Lego oyunları bunun yanı sıra yeni bir şey üretmenin ve tamamlamanın heyecanını da yaşamalarını destekleyecektir!

7. Satranç!

6 yaş oyunları arasına artık masa oyunlarını da alabilirsiniz! Dikkatlerini ve zihinlerini geliştirmeye yönelik ilk etapta satranç oyununu tercih edebilirsiniz. Satranç beyindeki iki lobun aynı anda çalışmasını sağlayan ender oyunlar arasında yer alıyor. Çocuklarını zekâsını, dikkatini aynı anda geliştiren şahane bir oyun seçeneğidir. Onlara oyunun kurallarını öğreterek satranca olan ilgilerini geliştirebilirsiniz.

Tüm bu oyunlar arasından seçim yaparak çocuğunuzun eğlenceli ve geliştirici zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 6 yaş önemli bir yaştır. Hem okula başlama hem de yeni kişilerle tanışma sürecine hazırlık yapılan bu süreçte oyun seçimleri büyük önem teşkil ediyor.

Bu noktada ebeveynlere büyük bir sorumluluk düşüyor. Zekâ, dikkat, anlam ilişkisi, renkler, nesneler ve benzeri her şeyi daha iyi kavramaları adına bunları öğrenmelerini zevkli hale getiren oyunlar arasından seçim yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda yeteneklerini de keşfetmeleri adına oyunları oynarken neye yönelimlerinin olduğunu kolayca keşfedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

10 Yaşındaki Çocuğun Kilosu Kaç Olmalı?

İdeal kilo aralığı her zaman önemlidir. 10 yaşındaki çocuğun kilosu kaç olmalı her ebeveynin aklına takılır.

Geleneksel Çocuk Oyunları (2024)

Geleneksel çocuk oyunları, çocukların fiziksel aktivite, sosyal etkileşim ve eğlence için doğal ortamlarda icra ettikleri oyunlardır.

Çocuklarda Yaş Ve Kilo Oranları Nasıl Olmalı?

Çocuklarda yaş ve kilo oranları, sağlık ve gelişim açısından önemli. Çocuğun yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına bağlı olarak değişebilir.

5 Yaşındaki Çocuğa Sorulacak Sorular

Ebeveynler çocuklarının gelişimi için çeşitli adımlar atarlar ve bunlardan biri de soru sormaktır. İşte 5 yaşındaki çocuğa sorulacak sorular.