Pandemi sürecinde evde çocuklarla yapılabilecek etkinlikler ve aktivitelere alışır olduk. Evde çocuklarla yapılabilecek etkinlikler ise bu sıcak ortamın daha eğlenceli geçmesini sağlayabilir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için aile ile geçirilen vakitler altın değerindedir. Bu yönüyle evde kalmamız gereken bu günleri şu şekilde avantajımıza çevirebiliriz.

Tabi ülkemizde pedagoji anlamında bazen eksik veya yanlış yönlendirmeler yapılabiliyor. Örneğin çocuklar için faydalı oyunlar hazırlanırken bu oyunların ne kadar süreyle oynanacağından bile bahsedilmiyor.

Oysa çocuklar gelişim çağında sürelerini doğru kullanmayı da öğrenmelidir. Örneği zeka geliştirici bilgisayar oyunları oynayan bir çocuk bu oyunu uzun süreler oynamaya devam ederse zararıyla da karşılaşmaya başlayacaktır. Aynı kural etkinlik ve aktiviteler içinde geçerlidir.

Bu sebeple sizlere bu içeriği hazırlarken oldukça dikkatli davrandık. İşte pandemi sürecini bizlere getirmiş olduğu sıkıntılı ortamı çocuklarımızla yenebileceğimizi kanıtlayan eğlenceli aktiviteler.

Evcilik Oynamak

Evcilik çocukların en sevdiği oyunların başına gelir. Özellikle oyun oynama alışkanlığının yeni yeni başladığı yaşlarda büyük bir tutku ile bu oyunu oynarlar. Tabi günümüzde Pandemi gibi bir gerçeğimiz var.

Bu oyun sosyalleşmek adına sokakta, mahallede, okulda, yazlıkta oynanınca daha güzel etki eden bir oyun veya etkinliktir. Lakin dışarı çıkmamanın daha avantajlı olduğu bugünlerde sizlerde biraz çocukluğunuza dönüp oynanan evcilikte tatlı mı tatlı bir rol üstlenirseniz hiç fena olmaz aslında.

Tabi bu oyunu oynarken çocuklarınıza örnek olabilecek tiplemeler yapmaya özen gösterin. Mesela doktor olun, öğretmen olun, yardımsever birisi gibi olun ve bunun iyi yönlerini anlatın. Ayrıca küçük kardeşlerimiz için hazırlamış olduğumuz evcilik oyunu nasıl oynanır adlı içeriğimizi okuyarak bu konuda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yemek Yapmak

Özellikle 10-14 yaş etkinlikleri arıyorsanız beraber yemek yapmak çok doğru bir tercih olabilir. Sonuçta mutfak içerisinde pek çok bilgi barındıran harika bir sanat atölyesidir. Çocuğunuzla masanın başına geçip birbirinden farklı yemekleri yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle hem eğlenceli bir şekilde zaman geçirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun mutfak becerilerini geliştirmiş olursunuz.

Tabi ki özellikle toplumumuzda aşçılığın önemi ve değeri bilinmiyor ancak güzel ve leziz yemek yapabilme yeteneği istisnai bir yetenektir ve önümüzdeki yıllarda gerçekten bugünden çok daha popüler bir meslek haline gelecektir.

Maket Hazırlamak

Çocuklar için zihin geliştirici etkinlikler sınıfına alabileceğimiz bir diğer aktivite makat tasarlamak. Özellikle 20-30 yaş aralığı iyi hatırlayacaktır. Okullarda teknoloji tasarım derslerimiz olurdur ve bizlerden şehir maketi hazırlamamız istenirdi. Gerçekten çok güzel ve özgün eserler ortaya çıkarabilen arkadaşlarımız vardı.

Günümüzde ise Koronavirüs nedeniyle okullar kapalı olması sebebiyle çocukların hayal gücünü geliştiren etkinlikler yapmak veya onları buna yöneltmek sizlerin elinde.

Tek yapmanız gereken kırtasiyen hazır birleştirme maket almak veya sadece karton ve yapıştırıcı alarak hayallerinizdeki dünyayı sil baştan yaratabilirsiniz. Ki bizlerin tavsiyesi o yönde. Zira sıfırdan üretmek hem hayal gücünü geliştirecektir hem de kağıtları, kartonları kesip biçeceği için el becerilerinin gelişmesini sağlayacaktır.

Puzzle Yapmak

Zeka ve hafıza geliştiren oyunlar dediğimizde ilk aklımıza gelen tabi ki de puzzle yani yapboz yapmak olacaktır. Özellikle gelişim çağında ki çocukların bu harika etkinlikten mutlaka yararlanması mahrum kalmaması gerekmektedir. Çocukların analitik düşünebilme, zeka ve hafızayı kullanabilme becerilerini arttırdığı uzmanlarca söylenmektedir.

Tabi yapboz yaparken de yaşa göre hareket etmelisiniz. Yani 6 yaşında daha önce hiç yapboz yapmamış bir çocuğun önüne 500 veya 1000 parçalı bir yapboz koyarsanız sıkılacak ve pes etme alışkanlığı ortaya çıkacaktır. Daha düzeyi düşük yapbozlar ile başlamak çok daha uygun olacaktır. 15 yaş için puzzle tavsiyemiz ise boyutu 500’lere çıkarmanız. Yetişkin bireyler için ise 1000 parçalı yapbozlar çok daha faydalı ve eğlenceli olacaktır. 1000 parçanın tamamını doğru yere koyduktan sonra uzaktan baktığınızda gerçekten kendinizle övünebilirsiniz.

Bilgi Yarışması Yapmak

Çocuklar için eğitici etkinlikler arıyorsanız size bir numarada tavsiye edebileceğimiz bir aktivite var sırada. O da çoğumuzun zaten bir yerden aşina olduğu bilgi yarışması.

Çocuklar zihinsel olarak daha rekabete yatkındır ve sürekli yarış içerisinde olmak isterler. Bu özelliklerini olumlu olarak değerlendirmek için onlarla bilgi yarışması yapabilirsiniz. Tabi aynı Puzzle gibi bununda derecesini doğru ayarlamalı çocuklarınızla denk olabileceğiniz konular seçmelisiniz. Ve tabi ki çocuklarınızı yeni şeyler keşfetmeye de teşvik etmelisiniz. Genel kültür geliştiren aktiviteler arasında da sayılabilen bilgi yarışması online olarak da pek çok uygulama ile oynanabilen bir oyundur.

Zeka Geliştirici Oyunlar Oynamak

Henüz gelişim çağında çocukları olan ebeveynlerseniz bu başlık sizi kendisine doğru çekmiş olabilir. Zira gelişim çağında en önemli kavramlar zeka, analitik düşünme, motor becerileri ve hafızadır. Bu anlamda pandemi zamanında boş olduğunuza vakitlerde çocuklarınızla oynayabileceğiniz veya onları teşvik edebileceğiniz bazı zeka geliştiren oyunlar şu şekilde sıralanabilir.

 • 2048
 • Satranç
 • İsim Şehir Oyunu
 • Bom
 • Dokuztaş
 • Süreli Roman
 • MentalUP Oyunları

Yukarıda listelediğimiz oyunlardan istediğiniz her hangi birisi ile zamanınızı eğitici ve eğlenceli olarak geçirebilirsiniz. İsim şehir oyunu nasıl oynanır? Ve Dokuztaş oyunu nasıl oynanır? içeriklerimizi okuyarak oyunlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yaratıcılığı Geliştirmek İçin Resim Yapmak

Çocukların sevdiği etkinlikler arasında gösterebileceğimiz bir diğer uygulama ise resim yapmak. Her çocuk hayatının belli bir zamanında resim yapmaya ilgi duymuş kafasında ki o harika hayalleri kağıda dökmeyi denemiştir. Resim yapmak hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştirmek açısından çok ama çok faydalıdır. Aslında sıfırdan oluşturulmaya çalışılan her şey hayal gücünü bir şekilde tetikler.

Resim yaparken de çocuklarınızı yönlendirerek onlarla beraber resimler yaparak eğlenebilirsiniz. E tabi resim yapmak sadece çocukların değil yetişkinlerinde stresten uzaklaşmasına hayal gücünü somutlaştırmasına katkı sağlar. O zaman ne duruyorsunuz? Hemen bir defter ve boya kalemleri alarak çizmeye başlayın.

Evde Film İzlemek

Film izlemekte yine zamanı eğlenceli geçirmenin yollarından bir tanesidir. Ama filmleri ailecek izleyecekseniz çocuklarınızın yaşına göre filmler seçmeye özen gösterin. Örneğin daha 7-8 yaşlarında olan çocuğunuzla korku filmi seyretmeniz pekte hoş olmayacaktır.

Aslında genel olarak gelişim çağında olan çocuklar için tavsiye edilen filmler animasyon filmleridir. Bir alt başlıkta sizlerin de izlerken sıkılmayacağı animasyon filmlerini listeledik. 

Evde Çocuklarla İzlenebilecek Filmler

Evde çocuklarla izlenecek filmler dediğimiz gibi genelde animasyon türünün örnekleridir. Ama her animasyon filmi de siz yetişkinlere hitap etmeyebilir. Sonuçta ailecek güzel bir vakit geçirmek istiyorsanız çocuklar kadar sizin de sıkılmadan zaman geçirmeye ihtiyacınız. Hele ki böylesi zor günlerde. İşte sizler için listelediğimiz ailecek izlenecek animasyon filmleri.

 • Buz Devri Serisi
 • Oyuncak Hikayesi
 • Shrek
 • Smallfoot
 • The Grinch
 • Şirinler
 • Kayıp Balık Nemo
 • Klaus
 • Yukarı Bak
 • Wall-E
 • Aslan Kral
 • Neşeli Ayaklar
 • Madagaskar
 • Arabalar Serisi
 • Güzel Ve Çirkin
 • Karlar Ülkesi
 • Kung Fu Panda
 • Zootopia
 • İnanılmaz Aile
 • Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Yukarıda sizler için hazırladığımız liste tamamen karışık hazırlanmıştır. Her biri birbirinden güzel hikayelere sahip olan bu animasyon filmlerini çocuklarınızla izleyerek sıkıcı pandemi sürecinde biraz olsun hayatınızı renklendirebilirsiniz.

Sohbet Etmek

Evimize kapandığımız bugünlerde aslında en yararlı aktivite kesinlikle bu olacaktır. Evde yapılabilecek etkinlikler erişkin, genç, çocuk fark etmek sizin bir noktada toplanıyor aslında. O da sohbet etmek. Özellikle Kış aylarında havanında soğumasıyla sıcak bir kahve eşliğinde gençlik çağına ulaşmış çocuklarınız ile sohbetler edebilir tarih, edebiyat, bilim, kişisel gelişim ve hayat sorunları üzerinde tartışabilirsiniz.

Evde Oynanabilecek Oyunlar Oynamak

Evde oyun oynamadan zaman geçirmek neredeyse imkansızdır. Lakin her yaş kategorisine uygun oyun bulmakta bir o kadar zordur. Ebeveynlerin ve çocukların ortak sevebileceği oyunları karantina zamanı evde oynanabilecek oyunlar içeriğimizde listeledik. Girip bir göz gezdirdiğiniz zaman bir oyun üzerinde karar kılacağınızdan şüpheniz olmasın.

Karantina zamanları biliyoruz ki hepimiz için sıkıcı, darlayıcı ve yorucu geçiyor. Lakin artık bu hastalığın yenilmez olmadığı ortaya çıktı ve peş peşe aşı müjdeleri duymaya başladık. Bu sebeple sona yaklaşırken durumu daha kötü hale getirmemek için mümkün olduğu kadar evde kalmaya özen gösterelim.

Bizde sizlere yardımcı olmak için evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar gibi pek çok içerik hazırladık ve hazırlamaya devam edeceğiz. Hep birlikte parklarda, bahçelerde, sahillerde kol kola girip doyasıya eğleneceğimiz güne kadar sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir