Çocuk kitabı nasıl seçilir? Yaz tatilinde çocukların daha fazla kitap okuyup okuma alışkanlığını pekiştirmesini istiyorsanız onlar için kitap seçerken birçok noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Tekliflerimiz, bu hususta daha isabetli tercihler yapmanızı sağlayabilir. Bir göz atmakta yarar var.

Bu nedenle bu makalede Çocuk kitabı nasıl seçilir, nelere dikkat edilmelidir, annelerin kitap seçerken ki rolü nedir öğrenmeniz gerekmekte.

Çocuk kitabı nasıl seçilir?​

1. Yaşa Uygun Seçimler Yapın​

Çocuklar için alınacak kitaplarda en kıymetli konu, yaşa uygun seçimler yapmaktır. Şimdi okumayı bilmeyen çocuklar için neden-sonuç ilgisini irdeleyen, tabiattan örneklere yer veren masallar idealken okumayı yeni öğrenen bir çocuğa ince, fotoğraflarla desteklenmiş hikayeler uygun olacaktır. Yaş biraz daha büyüyüp 10’u geçtiğinde ise tanınan macera serileri tercih edilebilir.

2. İlgi Alanlarını Önemseyin​

Çocuğunuz okumayı pek sevmiyorsa şimdi onun biçimine hitap eden hakikat kitabı bulamamış olabilirsiniz. Bunun için denemekten korkmayın. Yaşa uygun macera serileri, hayata dair felsefi bakış açıları taşıyan masallar, hatta muhteşem kahramanlarla dolu çizgi romanlar… Seçimi yaparken çocuğun ilgi alanlarını es geçmeyin.

3. Anlatım Lisanı Okumayı Sevdirir​

Çok didaktik ve öğretici anlatımlar, bilhassa 10-12 yaşlarındaki çocuklar için fazla öğretici olacağından pek tercih edilmez. Kitabın çocukları yakalayacak genç bir lisanı olması, okuma alışkanlığı kazandırmak için ülküdür. Çocukların karakterle özdeşleşebilecekleri anlatımlar her vakit daha ilgi cazibeli olacaktır.

4. İdeolojiye Dikkat!​

Çocuğunuz için alacağınız kitabın öncelikle sizin gözetiminizden geçmesi gerekir. Kitabı alırken genel bir tarama yapıp satır ortalarına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuza rastgele bir ideoloji aşılayamaya çalışacak öğretiler sunan kitaplardan uzak durmakta yarar var.

5. Hayal Dünyasını Zenginleştirin​

Çocukların ufkunu genişletmek için hayal dünyasının hudutlarını zorlayacak kıssalar tercih edebilirsiniz. Albert Einstein’ın şu kelamı her şeyi açıklıyor: Şayet çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız onlara peri masalları okuyun. Şayet onların daha zeki olmasını istiyorsanız onlara daha çok peri masalı okuyun.

6. Çocuğunuzun Fikrini Alın​

Belirli bir yaşa gelip okuma alışkanlığı kazanan çocuklar, kendilerini aşikâr içeriklere daha yakın hissedebilir. Bu mevzuda seçimi yaparken onların fikirlerini önemsemelisiniz. Ayrıyeten siz de beğendiğiniz ve çocuğunuzun okumasını istediğiniz kitapları onlara önerebilirsiniz. Bu fikir alışverişi çocuğunuza ne kadar bedel verdiğinizi de yansıtacaktır.

7. Kütüphane Oluşturun​

Çocuklarınızın okuduğu ya da okuyacağı kitaplardan onlara özel bir kütüphane oluşturmak, daha çok okumaları konusunda onları teşvik edecektir. Bu kütüphaneden arkadaşlara ödünç kitaplar verebilir, kitapları geriden gelen kardeşe saklayabilir ya da çocuğunuz büyüdüğünde bu kitapları bir okulun kütüphanesine bağışlayabilirsiniz.

8. Örnek Olun​

Çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmanın en değerli yolu, konutta kitap okuyan diğer insanların olmasıdır. Şayet siz bir kitap kurduysanız çocuğunuz da hiç farkında olmadan çokça kitap okuyacak demektir. Bu yüzden ona örnek olup boş vakitlerinizi okuyarak değerlendirmenizi öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni içeriklere abone olun.

Değerli anneler için özel olarak seçtiğimiz içerikleri ilk sen E-postana al.

İlginizi çekebilir

10 Yaşındaki Çocuğun Kilosu Kaç Olmalı?

İdeal kilo aralığı her zaman önemlidir. 10 yaşındaki çocuğun kilosu kaç olmalı her ebeveynin aklına takılır.

Geleneksel Çocuk Oyunları (2024)

Geleneksel çocuk oyunları, çocukların fiziksel aktivite, sosyal etkileşim ve eğlence için doğal ortamlarda icra ettikleri oyunlardır.

Çocuklarda Yaş Ve Kilo Oranları Nasıl Olmalı?

Çocuklarda yaş ve kilo oranları, sağlık ve gelişim açısından önemli. Çocuğun yaşına, cinsiyetine, genetik yapısına bağlı olarak değişebilir.

6 Yaş Oyunları Nelerdir?

6 yaş oyunları, çocuklar için evde oynayabilecekleri eğitici oyunları kapsar. Her ebeveynin çocukları için değerlendirmesi gereken oyunlardır.