İstenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması Tıp literatüründe ki genel adıdır. Tıbbın rahim içi temizliği denilen rahim içi hastalıklarının tanısı için de kürtaj gerçekleşebilir.

Kürtaj aslında diğer bir anlamı ile de bebek aldırmak demektir. Kişilerin zorunlu bazı şartlar nedeni ile ya da kendi tercihlerine bağlı olarak gebeliklerini sonlandırmak istemeleri durumunda başvurdukları bir yöntemdir.

Kişilerin bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile de kürtaj olma durumları söz konusudur. Bebeğin henüz dünyaya gelmeden kalbinin durmuş olması da kürtaj ile sonuçlanan durumlardan birisidir. Tabi ki kişilerin bazı durumlar nedeni ile bebeği istememeleri nedeni ile de gebeliğe son verme durumları söz konusudur.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Halk dilinde çocuk aldırma işlemi için kürtaj yapılır. Rahimde teşhis edilmesi gerek bir rahatsızlık için rahim duvarı kazılarak hastalığı teşhis etmek için rahim içi temizliği de kürtaj yoluyla yapılır.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi ve Yapması Gerekenler

Anestezi yoluyla kürtaj olmaları önerilen hastaların kürtaj olmadan önce yapması gerekenlerin başında birkaç saat yemek yememeleri ve su dışında farklı içecekler içmemesi önerilir. Kürtajın kolay olması açısından mesanenin boş olması uygundur.

Kürtaj sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ameliyat sonrası vücut direnci düşük olacağından enfeksiyona müsait olur. Kürtaj işleminden sonra da rahim hassaslaşacağı için enfeksiyon kapma riskine karşı bazı önlemler almanız gerekir. Bu sebepten özellikle kürtaj sonrası kanama olacağı kullanacağınız hijyenik petleri sık sık değiştirmeniz önerilir.

Kürtaj Fiyatları

Uzman bir doktor tarafından hijyenik bir ortamda kürtaj işleminin gerçekleşmesi sağlığınız açısından etkili olacaktır. Seçeceğiniz doktor ve hastane fiyatları değişkenlik gösterir.

 Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı Vajinanın iç kısmında bulunan iç dudak denilen kısımdan 1- 2 cm içeride bulunan mukoza zarı tabakasıdır. Kızlık zarı dikimi yapısal olarak çeşitlilik göstereceğinden genel olarak ise ağız içi katmanına benzer. Ortasında küçük bir delik bulunur bu delik regl döneminde kanın geçişine izin verir.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Özellikle bizim gibi toplumlarda kızlık zarı dikimi kültürel bir öneme sahiptir. Düğün sonrası gerdek gecesi denilen bireylerin evliliğe ilk adımı cinsel birliktelik sırasında gelmesi beklenilen kanama gelmeme gibi bir durum söz konusu olduğunda isteğe bağlı olarak muayene istenir.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Günümüzde iki türlü kızlık zarı dikimi vardır geçici olarak dikimlerde 1-2 gün önce kızlık zarının yırtılan yerinden dikiş atılarak cinsel birliktelik aşamasında kanamaya neden olacağından geçici çözümdür. Kalıcı zar dikimi ise iyileşme sürecinden sonra 3-4 yıl garantilidir.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün Mü?

Günümüz şartlarında gelişen teknoloji sayesinde kızlık zarı dikimi hem kolay hem hızlı olarak yapılır. Uzman doktorlar tarafından yerine getirilmekte olan bir işlemdir. İşlemin steril bir ortamda gerçekleştirilmesi gerekir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Vajinanın iç kısmında bulunan iç dudak adı verilen yapının düzensizliği sarkık ya da büyük olması genital estetik işlemi olarak düzeltilmesi işlemine labioplasti adı verilir. İç dudakların rahatsızlık veren her etkisine karşı uygulanır.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Vajinanın iç kısmımda bulunan iç dudak adı verilen yapının estetik olarak düzeltilmesini isteyen herkes için uygundur. Çünkü bu düzensizlik bazen doğuştan da olabilir. Rahatsız edici her durumda Labioplasti işlemi uygulanabilir.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?

En çok tercih edilen labioplasti tekniği lazerdir.  Etkili ve kolay labioplasti teknikleri çeşitleri de vardır.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları

Anatomik yapı ile ilgili olarak labioplasti tekniği fiyatları değişebilir. Bu nedenle de kesin bir fiyat bilgisi vermek doğru değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni içeriklere abone olun.

Değerli anneler için özel olarak seçtiğimiz içerikleri ilk sen E-postana al.

İlginizi çekebilir

Hamile Değilim Ama Karnımda Hareket var?

Sürekli tekrarlayan hamile değilim ama karnımda hareket var hissinin nedeni bir çok şey olabilir. Bu yüzden bilmeniz gerekenler var.

Hangi Günler Hamile Kalınır?

Sıkça rastlanan durumlardan biri de belirli günlerde hamile kalınabileceği inancıdır. Peki hangi günler hamile kalınır?

Hamile kalmaya hazır mısınız?

Hamile kalmaya hazır mısınız? Anne olmak için adaylığınızı koymadan önce nelere dikkat etmelisiniz?