Hiç şüphesiz bir kadın için hayatında duyabileceği en iyi haber hamile olduğunu öğrenmektir. Bundan sonra da merak edilen soru ise bebeğin kız mı yoksa erkek mi olacağıdır? Bu yüzden anne adayları “bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?” sorusunu cevabını ararlar.

Bebek Cinsiyeti Anneye mi yoksa Babaya mı Bağlıdır?

Bir erkek 46 adet XY kromozomu,  bir kadın ise 46 adet XX kromozomu taşır. Bir bebeğin oluşabilmesi için anneden 23, babadan 23 kromozom gerekir. Bir erkek sperminde 23 adet X veya Y kromozomu bulunur. kadın yumurtası ise sadece 23 adet X kromozomu bulundurur.

Eğer yumurtayı dölleyen sperm X kromozomu taşıyorsa bebek kız (XX), eğer Y kromozomu taşıyorsa bebek erkek (XY) olur. Yani bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde annenin hiçbir etkisi yoktur. Cinsiyet tamamen babadan gelen kromozoma bağlıdır.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyeti aslında anne karnına düştüğü anda bellidir. bebeğin cinsiyetini öğrenmeniz için sadece biraz zaman geçmesi gerekir. Hamileliğin 8. haftasından itibaren hem kız hem de erkek bebeklerin genital organlarında farklılaşmalar başlar.

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı En Erken Haftada Belli Olur?

Bazı doktorlar 12. veya 13. haftalarda cinsiyet tahmininde bulunabilir ama 16. haftadan önce yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma payı vardır.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Kesinleşir?

Günümüzde bebeğin cinsiyetini öğrenmek için ultrason kullanılır. 6. haftanın sonunda karın bölgesinden yapılan ultrasonla bebeğin cinsiyeti kolaylıkla tespit edilir. Bebeğin pozisyonu cinsel organına bakılacak şekilde olması gerekir. Ayrıca bakılan cihazın kalitesi ve doktorun tecrübesi de önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Makyaj Malzemeleri

Hamilelikte kullanılmaması gereken, bebeğinize zarar verecek makyaj malzemeleri vardır. Bu nedenle hamileyken kullanmamanız gerekenler var.

Hamilelikte Saç Boyamak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamileliğin erken dönemlerinde annelerin saçını boyamaları bebeğe ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle hamileyken saç boyamayı takip edin.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen erken hamilelik belirtileri ve bu belirtiler ile başa çıkmanın yollarını bir araya getirdik.

Hamilelik Belirtisi: Kasıklardaki Etkiler

Hamilelik belirtisi olarak en yaygın olarak Kasıklardaki etkiler göz önünde bulundurulur. Etkilere göz atılarak hamilelik anlaşılabilir.