Hamile iken de güzelliğine ve dış görünüşüne özen gösteren kadınlar; Hamilelikte saç boyanır mı? Hamilelikte saç boyamak bebeğe zararlı mı? Hamilelikte saç ne zaman boyatılabilir? gibi soruların cevabını merak ediyor.

Hamilelikte Saç Boyatmak 

Saç boyalarının içinde tehlikeli kimyasallar bulunur. Bu kimyasalların deriniz aracılığıyla kanınıza ulaşarak bebeğe gitme riski vardır. Bu yüzden uzmanlar hamileliğin ilk üç ayı içerisinde saç boyamayı tavsiye etmezler. Yapılan araştırmalara göre, özellikle hamileliğin ilk 3 ayında saç boyasında bulunan zehirli maddelere maruz kalan bebeklerde; konjenital katarakt ve nöroblastom görülme sıklığı, diğer bebeklere oranla daha fazladır.

Saç boyasının bebeğe olan zararlı ile ilgili çok fazla araştırma olmamasına rağmen, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde çok fazla saç boyasına maruz bırakılan hayvan annelerin bebeklerinde anormal gelişimler izlenmiştir.

Bayan Kuaförleri Risk Altında

Bir bayan kuaförü iseniz veya bayan kuaföründe çalışıyorsanız risk sizin için daha fazla. Bayan kuaförleri üzerinde yapılan araştırmalara göre bu meslek grubunda bulunan annelerde düşük yapma riski çok daha fazla. Bunun nedeni hem deri, hem de koku yolu ile çok fazla kimyasal almaları olarak gösteriliyor. Ayrıca, kuaför annelerin bebeklerinde doğumsal anormallik oranının az miktarda da olsa arttığı gözlenmiştir.

Saç boyamanın hamileliğin üzerindeki etkileri konusunda çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Ancak kafa derisinden emilen yabancı bir maddenin emilimi oldukça sınırlıdır. Yani her zaman bebeğe zehirli madde ulaşma olasılığı olsa da bu oran çok azdır. Ayrıca pek çok kadın hamileliğinde saçını boyamasına rağmen bunun negatif sonuçlarına ilişkin herhangi bir raporlar yayınlanmamıştır.

hamilelikte saç boyamak
Hamilelikte saç boyamak.

Hamilelikte saç ne zaman boyanmalı?

Biz hamileliğiniz boyunca saçınızı boyamamanızı tavsiye ediyoruz. Ancak illa boyamanız gerekiyorsa;

  • Hamileliğinizin ilk üç ayı içinde kesinlikle saçınızı boyamayın. 1. Trimester döneminde bebeğin önemli iç organların gelişir. Bu dönemde tüm zararlı kimyasallardan uzak durmak gerekir.
  • Saçınızı iyi havalandırılan bir ortamda yaptırılmasına özen gösterilmelidir.
  • Boyayı hamile olan kişi yapacaksa mutlaka eldiven kullanmalıdır.
  • Boya saçta çok fazla bekletilmemelidir.
  • Daha çok az kalıcı boyalar tercih edilmeli. Saça daha yüzeysel uygulanan kimyasallar veya tamamıyla bitkisel olan kına uygulaması önerilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi çekebilir

Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Makyaj Malzemeleri

Hamilelikte kullanılmaması gereken, bebeğinize zarar verecek makyaj malzemeleri vardır. Bu nedenle hamileyken kullanmamanız gerekenler var.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

En sık görülen erken hamilelik belirtileri ve bu belirtiler ile başa çıkmanın yollarını bir araya getirdik.

Hamilelik Belirtisi: Kasıklardaki Etkiler

Hamilelik belirtisi olarak en yaygın olarak Kasıklardaki etkiler göz önünde bulundurulur. Etkilere göz atılarak hamilelik anlaşılabilir.

Dördüncü Trimester Değerlendirmesi

Dördüncü trimester değerlendirmesi, bir gebelik sürecinin sonuna doğru yapılan bir tür muayene ve değerlendirmedir.