Anne sütü ile sağlık arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, kalıtsal potansiyellerine erişebilmesi yeterli ve dengeli beslenme ile mümkündür. Dünyada kötü beslenme, bilgisizlik, hatalı beslenme alışkanlıkları ve buna bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar milyonlarca çocuğun ölümüne, bir o kadar çocuğun da büyüme ve gelişmesinin geri kalmasına neden olmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde beslenme sorunun düzeltilmesi, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında beslenme sorunlarına yönelik önlemlerin alınması gereklidir. Nitekim bebek ve küçük çocukların beslenmesi ulusal ve uluslararası programlarda önemli bir unsur olarak yer almıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, Tarım ve Gıda Organizasyonu, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu ve Uluslararası Beslenme Komitesi gibi kuruluşlar bebek beslenmesi konusuna önemle eğilmektedir. Süt çocuğu için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinmelerini sağlayan ve sindirim sistemine göre ayarlanmış bir besindir.

En çağdaş yöntemlerle ve bilimsel ilkelere uygun şekilde yapılmış en mükemmel endüstri sütleri bile anne sütünün çok yönlü nitelikleri düzeyinde değildir. Bu nedenle 1970 yılından bu yana dünyada “Anne Sütüne Dönüş” dönemi başlatılmış ve bu amaçla birçok ülkede özendirici kampanyalar yapılmıştır.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü ile beslenme geleneğinin ortadan kalkmasının sakıncaları az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için daha büyüktür. Ekonomik güçlük içinde bulunan toplumlarda endüstri sütleri ile beslenme ekonomik yük getirir, aynı zamanda uygun ve temiz koşullarda hazırlanmadığında ishal vb. beslenme bozukluklarına yol açabilir. Bir insan hakkı olarak emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi tüm sağlık personelinin doğal bir görevidir.

Çocuğunu isteyerek doğuran, gebelik süresince emzirmeye hazırlanan ve ruh sağlığı iyi olan her kadında laktasyon(süt üretimi) başarılı olur. Anne sütü, yaşamın ilk 6 ayında bebeğin gereksinimi olan tüm besinleri içerir. Bebek için en uygun protein ve yağları kapsar. Bebeğin ihtiyacı olan laktoz(süt şekeri) diğer sütlere oranla daha fazladır Bebek için yeterli vitamin vardır.

Dışarıdan ek vitamin ya da meyve suyu desteğine gerek göstermez. Yeterli demiri içerir. Çok fazla miktarda demir olmamasına karşın bebek bağırsaklarından emilebilme oranı fazladır.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde demir eksikliği anemisi nadiren gelişir. Sıcak iklimlerde bile yeterli olan suya sahiptir. Yeterli oranlarda tuz, kalsiyum, fosfat içerir. Doğumdan sonra bebeğin annesini emmesi ile birlikte prolaktin hormonu salgılanarak memede süt yapımı başlar.

Oksitosin hormonu salgılanması ile birlikte oluşan sütün boşalması sağlanır. Bebek istedikçe emzirme süt yapımını arttırır. Doğumdan sonraki 3. 4. günlerde süt salgılanmasında artış görülür. 4 ve 6. haftalarda artış en üst düzeylere ulaşır. Günlük salgılanan süt miktarı 750 – 800 ml. kadardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni içeriklere abone olun.

Değerli anneler için özel olarak seçtiğimiz içerikleri ilk sen E-postana al.

İlginizi çekebilir

Emzirme Dönemi Beslenme İpuçları: Anneler İçin Sağlıklı ve Dengeli Bir Diyet Nasıl Oluşturulur?

Emzirme dönemi beslenme ipuçları anneler için sağlıklı ve dengeli bir diyetin nasıl olacağına dair önemli ipuçları içerir.

Emzirme Sırasında Doğru Teknikler ve Sıkça Sorulan Sorular

Doğru emzirme tekniklerini öğrenmek anne olarak bebeğinizin daha sağlıklı büyümesinde önem taşır. Doğru emzirme tekniklerini öğrenin.

Bebeğin Meme Emmeyi Reddetmesi (+10 Çözüm)

Bebeğin memeyi emmeyi reddetmesi çok rastlanan bir durumdur. Bu durumda annelerin yapabilecekleri bir çok çözüm yöntemi vardır.